čtvrtek 19. září 2013

Posts in English?

Recently, I've noticed that some of my subscribers aren't native Czech speakers. I am considering writing my post both in Czech and English language if you're interested. I have been playing with that idea for some time now, so let me know in the comments below if this would be useful for you.

Nedávno jsem si všimla, že někteří z pravidelných čtenářů mého blogu nejsou češi. Zvažuju, že bych tento blog psala v češtině a angličtině zároveň, pokud o to máte zájem. S touto myšlenkou si už nějaký čas pohrávám, takže pokud by to pro vás bylo užitečné, dejte mi o tom vědět v komentářích k tomuto postu.

I am also thinking about extended this blog with tutorials on how to knit a hat and related things. I feel like there's not much to write about crocheting hat, but there is still a lot to say about knitting them.  And what could look better than a knitted hat embellished with a crocheted appliqué, right?

Také přemýšlím o rozšíření tohto blogu o tutoriály o tom, jak plést čepice a související záležitosti. Mám pocit, že o háčkování čepiček už toho není moc, o čem by se dalo psát, ale o pletení mám stále co říct. A co vypadá lépe než pletená čepička ozdobená háčkovanou aplikací?

Looking forward to your comments:-)

Těším se na vaše komentáře  :-)2 komentáře:

  1. Ano ano prosím o návody k pletení. Háčkování už celkem zvládám, ale v pletení jsem naprostý začátečník, takže určitě nějaké podrobné popisy a tipy uvítám. P.

    OdpovědětVymazat
  2. I know that it would mean extra work for you, but I would absolutely love for your posts to be in English, as well as Czech. If I couldn't figure out what your blog said in the past, I would copy and paste into the Google Translate window. I wish I could read Czech. Thanks for the consideration.

    OdpovědětVymazat

Líbil se vám článek? Máte připomínky? V tom případě přidejte k záznamu komentář..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...