pondělí 10. prosince 2012

Jak podšít čepici (ušanku) - podrobný návod

Tento minávod uvádím se svolením jeho autorky Veduly Maderské, která jej zveřejnila v anglickém jazyce na svém blogu vendulkam.blogspot.cz.

Před vytvořením podšití čepičky, vytvožím samotnou ušanku, abych věděla, jak veliká bude (ze zkušenosti však vím, že háčkovaná čepice by měla být o 2 cm širší než normálně). Pro podšívku jsem použila jasně růžový fleece, zvolila jsem trochu elastičtější variantu materiálu.
Obvod hlavy je 50 cm. Vystřihnu si tedy dva obdélníky o rozměru 27 x 26 cm, mějte však na paměti, že rozměr závisí na celkové délce ušanky.Poté přiložte oba obdélníky k sobě lícovou stranou, pružnost látky se projeví na stranách (viz obrázek výše) a sešijte je po stranách Nejdříve používám entlovací steh, standardní steh použiji až nakonec.Střed podšívky si vyznačím pomocí špendlíku a pak ji rozdělím na 2 části:


Každou část ještě přeložím na půl:Takto vzniklé malé části přeložím do pravého úhlu, vytvořím tak trojúhelník:


Ustřihněte trojúhelník:


Nyní trojúhelník sešiju (zase pomocí entlovacího stehu). Takto sešijte všechny malé části. A už v podstatě máte hotovou fleecovou čepici.Nemám ráda ostré rohy (viz obrázek níže), takže je sešiju znovu, ale tentokráte v menším úhlu. Teprve teď sešiju výsledek pomocí entlovacího stehu na šicím stroji.


Hotovou podšívku pak přišiju na čepici (já podšívala knoflíkovou čepici). Obraťte podšívku na rubovou stranu a vložte ji do čepice.


Obraťte i čepici na rubovou stranu a přišijte podšívku ke špičce čepice:


Pak znovu obraťte čepici na lícovou stranu:


Spojte háčkovanou čepici a podšívku pomocí špendlíků:


Poté ustřihněte podšívku, pro zašití si ponechte cca 1 - 1,5 cm látky.Podšívku přišijte k čepici ručně. Konce podšívky zaviňte tak, aby byl okraj po přišití jednotný a vše vypadalo pěkně.Tak, a máte hotovo :-)


Pokud se Vám tato čepice líbí, můžete si návod zakoupit zde.

Děkuji Vendulce za možnost uvést tento velmi podrobný návod na podšití čepice.

2 komentáře:

Líbil se vám článek? Máte připomínky? V tom případě přidejte k záznamu komentář..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...